Ukoliko spadate među osobe koje se nakon svakog obroka osećaju loše, teško i kao da “nešto nije u redu”, i ako imate problema sa osećajem nadutosti, gorušicomi grčevima – nemojte biti previše zabrinuti, jer niste jedini. Štaviše, ako ne patite od ozbiljnijih zdravstvenih problema, stručnjaci za ishranu imaju nekoliko jednostavnih saveta koji će Vam pomoći da umanjite ili čak izbegnete ove probleme.
Problemi varenja (dispeptične tegobe) spadaju među najčešće zdravstvene probleme i čak ako nisu znak ozbiljnog oboljenja, mogu u velikoj meri otežati svakodnevni život. Dr Cassandra Barns, čuveni nutricionista iz SAD je nedavno u jednom od intervjua objasnila da je sistem organa za varenje veoma složen, zbog čega je važno da svaki njegov segment adekvatno funkcioniše, jer u suprotnom možemo očekivati nastanak tegoba koje su pomenute na početku teksta. Da bi pomogla čitaocima koji imaju ove neprijatne tegobe, Dr Barns je objasnila svaki od tzv. “sedam smrtnih greha” koje veliki broj osoba čini u svojoj svakodnevnoj ishrani.
1. Prejedanje
Konstantno prejedanje previše opterećuje gastrointestinalni trakt, koji ne može da proizvede dovoljnu količinu želudačne kiseline i enzima za enormnu količinu hrane.
2. Nepravilno žvakanje
Možda svojoj deci neprestano ponavljate da je važno dobro sažvakati hranu koju jedu, a da i sami žvakanju ne posvećujete dovoljno pažnje tokom jela. Ukoliko ne sažvaćete dovoljno hranu, lako može doći do nastanka gorušice, nadutosti i grčeva u crevima - svaki zalogaj treba žvakati tridesetak puta ili uzimati manje zalogaje hrane.
3. Nedovoljan unos biljnih vlakana
Vlakna su ključni element ishrane iz više razloga, a jedan od najznačajnijih je taj što sprečavaju nastanak opstipacije. zatvor. Vlakna se rastvaraju u void, i na taj način u želucu formiraju želatinoznu supstancu koja hrani ćelije zidova tankog i debelog creva i omogućuje prirodno kretanje svarene hrane kroz probavni trakt.
4. Stres i anksioznost
Stres i anksioznost mogu prouzrokovati veliki broj zdravstvenih problema - od glavobolje do visokog krvnog pritiska. Dr Barns je objasnila da neurotransmiteri u mozgu, prvenstveno serotonin, značajno doprinose regulisanju varenja i probave.
5. Neadekvatna telesna aktivnost
Kretanje stimuliše varenje i probavu, zbog čega je naročito korisno osobama koje imaju problema sa zatvorom. Takođe, fizička aktivnost značajno snižava nivo i osećaj stresa.
6. Antibiotici
Verojatno već znate da su antibiotici pogubni za gastrointestinalni trakt, jer negativno utiču na normalnu bakterijsku floru, što često dovodi do pojave problema s probavom. Dr Barns savetuje – uzimajte obavezno probiotike kad god ste na terapiji antibioticima.
7. Ulkus na želucu
Ukoliko patite od gorušice po nekoliko sati u toku jednog ili nekoliko dana, ili čak nekoliko sedmica, obavezno idite na pregled kod lekara – moguće je da ste dobili čir na želucu, za šta je veoma verovatan i jedan krivac - bakterija Helicobacter pylori koju možemo naći u vodi ili hrani, a koja oslabljuje zaštitni sloj želuca, dovodeći do nastanka osećaja mučnine, podrigivanja i povraćanja.
Pravilna ishrana je izuzetno važna za održavanje dobrog zdravlja i prevenciju mnogih oboljenja, a ukoliko bi smo se pridržavali ovih sedam pravila, stopa oboljevanja od poremećaja koji su prouzrokovani lošom ishranom bi se značajno smanjio, kategorična je Dr Barns.
Preveo: Dejan B. Živanović, B.Sc., spec. kliničke nege
Izvor: http://www.dailymail.co.uk
Pratite nas